NOVINKY

Očkování proti chřipce a COVID-19 2022/2023

Již jsme obdrželi vakcíny proti chřipce na letošní sezónu (čtyřvalentní vakcína Influvac Tetra) a rovněž novou bivalentní vakcínu proti nové variantě covid-19 od firmy Pfizer (Comirnaty/Omicron BA.1)

Proti chřipce je možné se nechat naočkovat bez objednání. Očkování je hrazeno ze zdravotního pojištění dle vyhlášky pro všechny od 65 let, diabetiky, rizikové pacienty (asthma, CHOPN, stavy po infarktu apod.) a zdravotníky. Ostatní mají možnost se nechat naočkovat jako samoplátci za úhradu 500 Kč.

Očkování proti covid-19 je hrazené všem, jen je potřeba se předem objednat na stanovený termín, kdy očkovat budeme (v jedné lahvičce je 6 dávek, proto potřebujeme na daný den minimálně 6 zájemců).

Očkování proti klíšťové encefalitidě zdarma pro všechny nad 50 let

Dle novelizace zákona č. 48/1997 (§30, odst. 2 (b) bod 8) je od 1.1.2022 plně hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě pro pacienty starší 50 let. Vakcíny mám skladem, je možné se přijít naočkovat bez objednání - více informací na https://www.pozorkliste.cz/

Příznaky nebo pozitivita testu - jak postupovat

Vzhledem k zahlcení telefonní linky je možné mě kromě tel. 377 325 288 kontaktovat stran COVID-19 přímo mailem na adrese mudr.mitro@gmail.com Potřebuji však tyto informace:

  1. Jméno a příjmení, rodné číslo, telefonní kontakt na Vás
  2. Pokud budete potřebovat neschopenku, tak na jaké adrese budete a kdo je Váš zaměstnavatel?
  3. datum pozitivity PCR nebo datum prvních příznaků respirační infekce (pokud máte příznaky, podrobně je vypiště: Kolik byla nejvyšší teplota? kašel suchý nebo vlhký? Rýma? Bolesti v krku? hlavy? svalů? kloubů? Dušnost?
  4. Informace o očkování - ano/ne, pokud ano - kdy? Prodělaný COVID-19? Pokud ano - kdy?
  5. Následně Vám buď odepíšu nebo zavolám, v případě potřeby vystavím žádanku na PCR (objednat se však už předem např. na https://koronavirus.biopticka.cz/vysetreni/pcr-test/ ), vystavíme na dálku neschopenku, předepíšeme léky nebo zařídíme monoklonální protlátky v nemocničním zařízení, pokud splňujete indikaci - kritéria zde: https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/04/Monoklonalni_protilatky_v_lecbe_onemocneni_covid-19.pdf 

(Sub)akutní COVID-19 a Postcovidový syndrom

Vzhledem k narůstajícímu počtu onemocnění COVID-19 v našem kraji, objektivně horšímu průběhu v posledních týdnech a nárůstu komplikací a obtíží po prodělání této infekce bych rád shrnul důležité informace o léčbě a diagnostice této choroby, ale i tzv. postcovidového syndromu.

1) Co dělat, pokud mám příznaky (zvýšená teplota, kašel, nově vzniklá nebo zhoršená dušnost, průjem trvající déle jak 2 dny, rýma, bolesti v krku, bolesti hlavy) nebo jsem byl v kontaktu (aspoň 15 min, pod 2 metry, bez respirátoru) s potvrzeným COVID-19 pozitivním člověkem?

Zavolejte mi do ordinace na 377 325 288, buď to vyřešíme rovnou nebo si na Vás sestřička vezme kontakt a já Vám zavolám hned, jakmile budu mít chvíli času. Vystavím Vám distančně žádanku na PCR test a v případě potřeby i e-Neschopenku. U straších pacientů s výraznějšími symptomy pak můžeme diagnostiku provést antigenním testem u nás v ordinaci a zároveň vyšetřit saturaci krve, CRP a rozhodnout, jestli není nutné dovyšetření v nemocničním zařízení případně hospitalizace nebo jestli je splněna indikace k aplikaci monoklonálních protilátek. Musíme Vás však objednat přesně na dobu, kdy se nemůžete potkat s jinými pacienty.

2) Jak si pomoci sám při léčbě mírného průběhu COVID-19?

Terapie COVIDu je symptomatická a kauzální léčba neexistuje. Můžete začít léčit své příznaky běžně prodejnými preparáty, při zvýšené teplotě nad 38°C užijte 1-2 tbl. Panadolu či Paralenu 500 mg do celkové dávky až 6 tbl. denně (u těhotných žen maximálně 4 tbl. denně). Na bolesti hlavy Vám 1 tbl. Paralenu nepomůže, berte ho tedy po 2 tbl. (2-0-2 až 2-2-2). Na horečku i bolesti hlavy můžete kromě paracetamolu v kombinaci užít i Ibuprofen (=Ibalgin, Brufen) do 3 tbl. denně. Pokud vykašláváte, užívejte např. ACC Long, pokud máte kašel spíše suchý, můžete si volně koupit Levopront nebo Stoptussin. Proti rýmě a ucpanému nosu Vám pomůžou nosní dekongestiva (Otrivin, Nasivin, Muconasal, Olynth apod.). Velmi vhodný je rovněž příjem Zinku, Vitaminu D a C, ev. omega-3 mastných kyselin, ovoce, zeleniny, teplých nápojů, kvalitních bílkovin. 

3) Co dělat, pokud mám potvrzený COVID-19 a můj stav se po 3 dnech nelepší nebo se dokonce zhoršuje (dušnost, neustupující horečky, malátnost, urputný kašel)?

Kontaktujte mě výhradně telefonicky. Máme možnost předepsat účinnější léky protidráždivému kašli (Codein), eventuelně expektorancia (Erdomed), na silné bolesti svalstva a hlavy (Zaldiar, Ketonal Forte), v případě podezření na bakteriální superinfekci (opět horečky po přechodném zlepšení, vykašlávání barevného hlenu, zhoršení kašle a dušnosti) výjimečně pak antibiotika (Klacid, Amoksiklav, Doxybene), u pacientů s trombofilní predispozicí nebo delší dobu ležících pak léky proti srážení krve (injekce nízkomolekulárního heparinu, antiagregační Anopyrin). Při obtížném dechu inhační léky (Ventolin, Berodual, Pulmicort). Pokud se stav dramaticky zhorší, je nutné volat 155, informovat dispečera záchranky že jste COVID-19 pozitivní a nechat se vyšetřit v nemocničním zařízení (RTG či CT plic, laboratorní vyšetření, saturace a rozhodnutí o nutnosti hospitalizace).

4) Co dělat, když moje obtíže přetrvávají i po ukončení izolace?

Povinná izolace je nyní 14 dní od pozitivního testu (pokud jste alespoň od 11. dne zcela bez příznaků jako je kašel, zvýšená teplota, rýma). V případě přetrvávání symptomů se pak izolace prodlužuje. Pacienti zcela výjimečně bývají při těžším průběhu infekční i po 21. dni onemocnění. Ale symptomy mohou přetrvávat mnohem déle od těch méně významných (ztráta čichu) až po ty významnější (dušnost, dráždivý kašel, únava, nevýkonnost, nespavost). Pokud takové obtíže přetrvávají 3-8 týdnů od stanovení diagnózy, mluvíme o tzv. postakutním či subakutním covidu. Zavolejte mi a budeme se jej dále snažit léčit. Nejprve Vás vyšetřím v ordinaci (saturace, laboratorní odběry, EKG) a odešleme k RTG plic, ev. prodloužím Vaši neschopenku, pokud se do zaměstnání nebudete cítit. Pokud budou tyto obtíže (zejména námahová dušnost, záchvaty kašle) přetrvávat i po 2-3 měsících (5-10% pacientů), mluvíme o tzv. postcovidovém syndromu a je nutná mezioborová spolupráce zejména s ambulantním pneumologem (spirometrie či zátěžová spiroergometrie) a další sledování, protože COVID-19 může zhoršit nebo vyprovokovat např. bronchiální astma nebo způsobit plicní fibrotizaci.