Očkování proti chřipce, pneumokoku, COVID-19

11.09.2021

1) Máme již k dispozici vakcínu proti chřipce (Influvac Tetra). Plně hrazená je vakcína pro všechny pacienty od 65 let a dále mladší chronicky nemocné (diabetes, astma, CHOPN, st.p. infarktu myokardu, transplantaci, odstranění sleziny apod. - nevztahuje se na pacienty, kteří se léčí "jen" s vysokým tlakem a cholesterolem). Ostatní mohou být samozřejmě naočkováni také, cena vakcíny včetně aplikace je pro samoplátce stanovena na 450, - Kč (v očkovacím centru 570, -Kč)

2) Objednal jsem rovněž dostatek vakcín proti pneumokoku (Prevenar 13). Tato vakcína od firmy Pfizer se na rozdíl od očkování proti chřipce aplikuje jen 1x a není nutné přeočkování. Je plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění u pacientů nad 65 let a chrání zejména proti zápalu plic vyvolaného bakterií streptococcus pneumoniae (pneumokok však může způsobovat i záněty průdušek, vedlejších nosních dutin, středního ucha, mozkových blan). Je velmi výhodné, že lze aplikovat současně spolu s vakcínou proti chřipce. Pro samoplátce je cena očkování 1650,-Kč. (v očkovacím centru 1810, -Kč)

3) Od 24.9. máme k dispozici opět i vakcínu Spikevax (Moderna) proti COVID-19. Stále je v jedné lahvičce 10-11 dávek, proto je (na rozdíl od vakcín uvedených výše) nutné se na vakcinaci objednat telefonicky (377 325 288). Od 18. října je možné aplikovat zájemcům, kteří absolvovali 2. dávku před více jak 6 měsíci, dávku třetí a to samozřejmě i těm, kteří byli očkováni v očkovacích centrech. Můj osobní názor je, že stran postvakcinační imunity je výhodnější přeočkovat pacienty očkováné 2 dávkami Comirnaty (Pfizer) nyní vakcínou Spikevax od Moderny. Vakcína je pro všechny pojištěnce nadále plně hrazena.